Наскільки продуктивно працювали дружківські депутати?

Активісти руху «Сильні Громади» проаналізували, як працюють депутати міської ради. Надаємо до вашої уваги результати моніторингу.

Чого очікують мешканці Дружківки від депутатів міськради? Звичайно ж, якісних послуг, розвитку інфраструктурних об’єктів та соціальних установ. Також – відкритості, готовності прийти на допомогу при вирішенні важливих для містян питань.

Метою аналізу роботи депутатів є підвищення рівня обізнаності виборців міста про діяльність тих, кого вони обрали.

В 2016 році інтереси мешканців міста представляли 18 депутатів від «Опозиційного блоку» (50% загального складу); 9 депутатів від «Нашого краю» (25%); 4 депутата від «Радикальної партії» Ляшка» (11%); 3 депутати від Блоку Порошенка «Солідарність» (8,3%) і 2 депутати від Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» (5,5%).

Кількість депутатських мандатів у Дружківці зменшилася з 50 (стільки було обрано в 2010 році, за старим законом про вибори) до 36.

В результаті аналізу роботи депутатів Дружківської міської ради ми виявили кілька фактів і тенденцій.

— Деякі депутати проводять прийом виборців у вихідні дні або в позаробочий час у будні.

— Серед депутатів взагалі нема таких, які пропустили більше половини пленарних засідань.

— Оприлюднили електронні декларації тільки депутатами, які водночас є чиновниками.

— Звіти про свою депутатську діяльність депутати Дружківської міської ради ще не оприлюднювали.

Прийом виборців

На сайті Дружківської міської ради можна знайти графік прийому депутатів.  Однак по деяких депутатах інформація різнилася. Фактичне місце прийому не співпадало з задекларованим. Наприклад, графіку було зазначено, що головлікар лікарні №1, депутат від партії «Наш край» Максим Бандура приймає в міській лікарні №2. Але ми уточнили, що він приймає таки в лікарні №1, за місцем роботи.

У деяких депутатів виникли труднощі з узгодженням місць для прийому громадян. Так, депутат Тетяна Бухаркова (ВО «Батьківщина») веде прийом за адресою: вул. Соборна, 36. Проте виконком визначив місцем її прийому приміщення компанії «Вода Донбасу». Керівники підприємства відмовилися надавати дозвіл для проведення прийому. Отже Тетяна Бухаркова приймає  виборців у комунальному підприємстві «Комсервіс», яке знаходиться на вул. Козацькій, 65. Проте і тут вникли труднощі. Години прийому депутата не співпадають з годинами роботи установи.

У більшості випадків результати перевірки все ж підтвердили актуальність оприлюднених депутатами даних щодо прийому виборців (адреса, час та контактний номер телефону співпадали).

Відвідування сесій

Одним з показників зацікавленості та ефективності депутатів є відвідування сесій. 19 сесій були проведені упродовж каденції депутатів 7-го скликання. Депутати Дружківської міської ради досить дисципліновано підійшли до відвідування пленарних засідань.

Серед депутатів поточного скликання жоден не пропустив більше половини пленарних засідань. Тільки Іван Бардаков («Опозиційний блок») та Віктор Гайдук (БПП «Солідарність») впритул наблизились до зони ризику: пропустили по 9, а відвідали по 10 засідань. Четверо депутатів не пропустили жодного засідання. Це Сівоплясова Ірина та Григоренко Володимир (обидва з «Опозиційного блоку»). Самородов Михайло («Батьківщина») та Прус Ірина («Наш край»).

Також на сайті Дружківської міської ради можна знайти графік роботи постійних комісій. Та ознайомитися з тими питаннями, котрі виносилися на їх розгляд протягом ІІ півріччя 2016 року (на жаль, актуальнішої інформації не вдалося знайти).

Але на даний момент ми не можем проаналізувати кількість проведених комісій і відстежити, як депутати їх відвідують, бо наш запит Дружківська міська рада відтермінувала на 20 днів, а інформації міської ради на сайті нема.

Окрім того, моніторинг руху «Сильні громади» показав, що деякі депутатські комісії не дотримуються закону, обмежуючи доступ громадян на засідання комісій. Зокрема, це стосується бюджетної комісії (голова – Віталій Підопригора) та комісії з питань законності і правопорядку (голова – Володимир Григоренко).

Оприлюднення декларацій

На сайті Дружківської міської ради оприлюднили декларації тільки депутати, які водночас є чиновниками: Бучук Ірина (Секретар Дружківської міської ради), Гнатенко Валерій (Дружківський міський голова),  Небогатікова Галина (Начальник управління соціального захисту населення Дружківської міської ради).

Програми депутатів. Питань більше ніж відповідей.

На жаль, на даний момент неможливо зробити повний аналіз програм депутатів поточного скликання міської ради. Мені вдалося отримати безпосередньо від самих депутатів тільки два друковані тексти під назвою «план дій», а саме: від депутатів партії «Наш край» Валентини Лугової та Галини Небогатікової.

Депутатські запити

Депутатський запит є дієвим засобом на шляху отримання інформації. Це вимога надати офіційну відповідь з певних питань. Адресують такі вимоги до органів державної влади чи місцевого самоврядування, керівників підприємств, організацій.

Бажання кожного депутата отримати інформацію може стати реальністю.

Ми не можемо зараз точно сказати, наскільки активними були депутати у цьому питанні. У Дружківській міській раді відсутній єдиний реєстр депутатських запитів, тому дамо змогу міській раді зібрати і систематизувати інформацію, будемо чекати 20 днів.

Ініційовані депутатами проекти рішень

Наступним показником ефективності роботи депутатів є ініціювання проектів рішень. Так проект рішення міської ради «Про підтримку проекту Закону України «Про відшкодування збитків за зруйноване (знищене) або пошкоджене приватне житло особам, приватне житло або приватні домогосподарства яких були пошкоджені (зруйновані) під час проведення антитерористичної  операції») був ініційований Луговою В. («Наш край»). Рішення прийняли 31 серпня 2016.

Ще один проект ініціювала депутат М. Самородова («Батьківщина»). Тепер в регістратурах лікарень Дружківки з’явилися мобільні телефони. Хоча на початку це пропозиція не мала значної підтримки інших депутатів.

Звітність

Відкритість депутата перед своїми виборцями регламентують положення Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», який визначає потрібність звітування перед виборцями не рідше одного разу на рік. При цьому форму звіту про свою діяльність депутати мають право обирати самостійно. Наприклад, опублікувати звіт у засобах масової інформації або прозвітувати на зборах виборців. Або виступити з доповіддю на сесії ради, попередньо сповістивши громадян про це.

Депутат міськради Михайло Самородов розповів «Сильним громадам»: «Зі своїми питаннями люди постійно до мене звертаються. Прийоми громадян проводжу регулярно.  Одним потрібні дефіцитні ліки, іншим – інвалідний візок, третім – гроші на операцію. Було зроблено багато справ. Існує ряд інших питань, які постійно хвилюють виборців: контроль за водопостачанням та якістю питної води для населення. Тому вони є для мене, як депутата міської ради, першочерговими та перебувають на постійному контролі. А звітність я надаю, згідно законам».

Звітувати перед виборцями Дружківки депутати поки що не квапляться, до сьогодні ані на сайті міськвиконкому, ані на сторінках Дружківських ЗМІ, ані в групах соціальних мереж міста інформації про звітування депутатів ми не знаходимо. Виконання нашого запиту щодо звітності депутатів відтермінували на 20 днів.

Депутат – це людина, компетентна у правових, економічних та культурно-естетичних питаннях. Людина, яка в меншій мірі думає про себе, а в більшій – про свій народ. Йому мають бути властиві такі риси, як чесність, працьовитість, чуйність, патріотизм. Маю надію, що депутати в моєму місті будуть прагнути наблизитись до такого ідеалу.

 

Координатор  руху  “Сильні громади” в місті Дружківка Марина Мартиненко

Comments are closed.